Babalar Günü Hangi Tarihte? Babalar Günü Kutlaması Nasıl Ortaya Çıktı? Babalar Gününde Hediye Önerisi!

Tüm dünyada kutlanan özel günler arasında yer alan babalar gününün yaklaşması ile babasına hediye almak, babasını mutlu etmek isteyenler hediye arayışı içerisine giriyor. Her sene haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan Babalar Günü 16 Haziran 2019 Pazar tarihinde kutlanacak. Peki, babalar günü nasıl ortaya çıktı. İşte, detaylar ve öneriler...

Babalar Günü Hangi Tarihte? Babalar Günü Kutlaması Nasıl Ortaya Çıktı? Babalar Gününde Hediye Önerisi!

Anneler Günü’nden sonra bir diğer anlamlı gün olan Babalar Günü’nde babalara söylenebilecek birkaç güzel söz ile onların tebessüm etmesini sağlayabilir ve en güzel hediyelerden bile daha çok mutlu edebilirsiniz. Ancak babaların bu özel gününü bir hediyeyle de taçlandırabilirsiniz.

Her gün iş hayatında kullanılan kartvizitlik yerine ismin yazılı bulunduğu gümüş bir kartvizit tercih edilebilir. Alınacak hediye daha da kişisel olabilir. Bu noktada babanızın zevklerine hitap eden bir ürün tercih edebilirsiniz. Babaların ömür boyu saklayabileceği tarzda tasarım hediyeleri satın alınabilir, belki özel günlerinde takması için bir kol düğmesi satın alabilirsiniz. Bunun yanında babanızla çektirdiğiniz bir fotoğrafı veya bir aile fotoğrafını çerçeveletebilir veya bir poster haline getirebilirsiniz. Babanız için belki kısa süreli de olsa bir tatil bileti satın alabilir, bir süreliğine istirahate çıkmasına ön ayak olabilirsiniz.

Her şeyin en güzeline layık babanıza bir teşekkür hediyesi ve onu ne kadar çok sevdiğinizi anlatan bir hediye de seçebilirsiniz. Örneğin; “Yılın En İyi Babası” oscarı, “Şampiyon Babam” kupası, “Mükemmel Babaya” itafen bir plaket gibi.

Babalar Günü‘nde babaya en güzel hediye anlamında saklı olacaktır. Babanızla çekilmiş güzel bir fotoğrafınızdan hazırlanacak masa üstü bir pano, ona tüm gün sizi hatırlatacak ve gülümsetecek bir Babalar Günü hediyesi olacaktır.

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir. Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2019, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER