Formasyon kaldırılıyor Mu? Pedagojik formasyon nedir?

MEB'den bir çok vatandaşı yakından ilgilendiren flaş açıklama geldi. MEB Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Safran 31 Mayıs 2019 tarihinde düzenlenen toplantıda değerlendirmelerde bulundu. Pedagojik formasyon konusunda da açıklama yapan Safran bayram sonrası formasyonun kaldırılacağını dile getirdi. İşte, formasyonun kaldırılması hakkında yapılan açıklama ve detaylar...

Formasyon kaldırılıyor Mu? Pedagojik formasyon nedir?

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Anadolu Üniversitesinde düzenlenen ve Öğretmenlik mesleğinin geleceğinin değerlendirildiği bir etkinliğe katılan Safran önemli açıklamalarda bulundu. Safran, bayramdan sonra pedagojik formasyonun da kaldıracaklarını açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Safran, öğretmenlikte meydana gelen yığılmayı değerlendirdiği konuşmasında "Öğretmenlerimiz arasında 300 bin civarında çok iyi bir kitle var ve bunlar okullara dağılarak bir şekilde eğitimi götürüyor. Bunun dışında bir 300 binlik ikinci bir kitle var biz bu işi yaparız da şöyle böyle diyen; ancak başka bir 300 binlik kitle var ki bunlar tamamen umudu kesmiş. Tüm bunların ortalaması, kuma saplanan bir araç gibi patinaj yapıyor." ifadelerine yer verdi.

Öğretmen adaylarının mesleki derslerine yoğunlaşarak bir ilerleme kaydedilebilir görüşünü savunan Prof. Dr. Mustafa Safran, "Eğitim fakültesindeki arkadaşlarımızın pedagojik formasyona verdikleri emeğin yarısını öğretmen eğitimine vermelerini istiyoruz ve bayramdan sonra pedagojik formasyonu kaldırıyoruz." diye konuştu.

Öğretmen eğitimi ve 3600 ek gösterge ile emekli olacak öğretmen sayısı ve sistem üzerinden karşılaştırılan öğretmen sayısı talebi hakkında önemli detaylarıda aktaran Safran; "Sistem içerisinde bir milyon öğretmen var. 650 bin civarında formasyon almış, hazır bekleyen öğretmen adayı var ve bunun yanı sıra 95 eğitim fakültesinde okuyan 226 bin öğrenci var. Şayet 3600 ek gösterge çıkarsa emekli olacak öğretmen sayısı 88 ila 100 bin arasında. Normal şekilde Milli Eğitim Bakanlığından her yıl emekli olacak öğretmen sayısı 5-6 bin arasında, yani sisteme her yıl 5-6 bin öğretmen gerekiyor ancak elimizdeki rakam 1 milyonun üzerinde ve devam edecek." diye konuşarak ilk olarak ilgilenilmesi gereken en reel konunun öğretmen eğitimi olduğunu belirtti.  

PEDAGOJİK FORMASYON NEDİR?

Öğretmen olabilmek için üniversitelerin eğitim fakültelerinden mezun olma şartı gerekliyken, başka fakültelerden mezun olan kişiler Pedagojik formasyon dersi alarak öğretmenlik yapmaya hak kazabiliyordu. Şu sıralar kaldırılması gündeme gelen formasyon, eğitim fakültesinden mezun olmayan ancak öğretmenlik yapmak isteyenler için üniversitelerin verdiği hızlandırılmış eğitim bilimleri dersleridir. Bu durumda her üniversitenin kontenjan sınırı ile not ortalaması gibi kendisine göre şartları vardır. Lisans eğitimi sürecinde formasyon almak isteyenlerin, okuduğu üniversitenin başvuru tarihlerini takip etmeleri ve şartlarını bilmeleri yeterlidir. Mezun olduktan sonra öğrenci, kendi mezun olduğu üniversitede veya başka bir yükseköğretim kurumunda formasyon eğitimi alabilirler.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 23:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER