Google Fuchsia OS özellikleri neler?

Google’ın uzun süredir geliştirdiği Fuchsia OS işletim sistemi ilk olarak 2016 yılının Ağustos ayında piyasaya sürülmüştü. İlk yayınlandığı o tarihten günümüze kadar geliştirme süreci tüm hızıyla devam ediliyor.

Google Fuchsia OS özellikleri neler?

Fuchsia OS geliştirici portalı Google tarafından sessizce yayına alındı. Tabi, en çok merak edilen soruya gelecek olursak: Hayır, Fuchsia istenilen seviyeye geldiğinde Google, Android veya Chrome OS‘u bir kenara bırakmayacak.

Fuchsia’yı geliştirmekteki ana amacın yeni bir işletim sistemine yaklaşımın nasıl olacağına bakmak olduğunu belirten Google elde edilen deneyimlerin ve yeni özelliklerin diğer ürünlerin geliştirilmesini sağlayacağını belirtiyor.

Heyacan verici olan ise Fuchsia’nın gerçekten baştan aşağı sıfırdan yazılan yeni bir işletim sistemi olması. Android ve diğer birçok işletim sisteminin aksine, Linux çekirdeğini kullanmıyor. Zircon adlı bir mikro çekirdeği temel alıyor.

Akıllı telefon, tablet ve PC gibi cihazların yanı sıra gömülü sistemlerde kullanılmaya uygun olan işletim sistemi, ölçeklenebilir yapısı ile büyük bir avantaj sunuyor. Flutter’den büyük oranda yararlanılan işletim sistemi, Dart tabanlı uygulamalar geliyor.

Bunun yanı sıra 120 fps seviyesinde bile kullanıcı arayüzü oldukça performanslı. Şu anda bu işletim sistemi son kullanıcıya uygun değil, ancak fuchsia.dev adresinden geliştiriciler işletim sisteminin derlenmiş haline ulaşabilir.

ShiftDelete

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2019, 13:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER