Otomobilimizi güneşten korumak için neler yapabiliriz? Arabayı güneşten koruma yolları

Özellikle yaz aylarında aşırı sıcakların ve güneşin direkt etkisi nedeniyle araçların boyalarında lekeler oluşabiliyor. Bu lekelerin sebebi genelde yanlış önlemler olduğu gibi, bu tip istenmeyen durumlardan korunmak için bazı yollar mevcut. İşte arabayı güneşten koruma yolları...

Bugün yazın ilk günü ve sıcaklar yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladı. Önümüzdeki günlerin daha sıcak geçeceğini tahmin etmek ise hiç yanlış bir düşünce olmaz. Sıcakların artmasıyla birlikte sürücüler de güneşin kavurucu sıcağında risk altında olabiliyor. Biz de sizler için bu riskleri en aşağı indirmek için 9 tane altın değerinde tavsiye hazırladık. Herkese iyi yazlar!

1. Üzerini örtün!

Bu yöntem en eskilerden biri belki de, ama bir o kadar da etkili. Arabanızın iç yüzeyinin üzerini kalın bir maddeden yapılmış bir koruyucu ile örttüğünüz takdirde güneş ışınlarının direkt olarak araç yüzeyine etki etmesini engellemiş olursunuz. Ön ve arka camlara konan koruyucular araç içine geçen ısının düzeyini azaltarak iç kaplamadaki hasar olasılığını düşürecektir.

2. Aküyü kontrol edin.

Aracınızın aküsündeki sıvı buharlaşması aşırı hızlı ile saf su eklemesi yaparak oluşabilecek ısınma miktarını azaltabilirsiniz. Not: Her akünün su gerektirmediği de aklınızda bulunsun.

3. İç yüzeylerin bakımını ihmal etmeyin.

Otomobilinizin ön paneline koruyucu spreyler ile düzenli olarak bakım yapıp, eğer deri ise koltuklarınıza da gerekli bakım ekipmanları ile özen gösterirseniz, ısı ve ışınlardan kaynaklanan yıpranmaları minimuma indirebilirsiniz.

4. En iyi dostumuz: Gölge

Sıcak havalarda herkes arabasını gölgeliğe ya da kapalı alanlara bırakabilmek için bir yarışa girer. Mümkün olduğunda direkt ışık almayan bir yer bulabilirsek doğal olarak araç içi ısınması sorunu ile karşılaşmamış oluruz.

5. Soğutucuyu kontrol edin!

Motor soğutma sıvıları bittiğinde onları yenilediğinizden emin olun. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise araç motoru sıcakken değil en azından bir saat boyunca soğuduktan sonra sıvıların eklenmesi.

6. Yolculuk zamanlaması önemli.

Eğer çok şart değilse güneş ışınlarının en dik açıda geldiği ve sıcaklığın zirve yaptığı öğle saatlerinde aracınızı kullanmayın. Yola çıkmak için sabahın erken saatlerini ya da akşam serinliğini bekleyin.

7. Arabanızı cilalayın!

Güneşin zararlı ışınlarının arabanızın iç yüzeyine olduğu gibi dış yüzeyine de olumsuz bir etkisi vardır. Cilalar ve sprey koruyucular ile bu zararı en aza indirebilirsiniz.

8. Tekerlere dikkat!

Lastiklerimiz sıcaktan en çok etkilenen araç parçalarından. Asfaltın sıcaklığı ile havanın yoğun ısısına maruz kalan tekerler gevşeyebilir, tekerlerin havası azalabilir. Yaz aylarında kontrollerini sağlayarak sorun yaşamayacağınızdan emin olmalısınız.

9. Düzenli olarak servise götürün.

Siz ne kadar dikkatli olursanız olun, gözünüzden kaçan noktaları servisiniz yakalayacaktır. Sıcak dolayısıyla yıpranan aracınız düzenli bakım sayesinde hep güvende olacaktır. 

Otomobilin boyasını korumak için hangi renkler seçilmeli?

Güneş ışığını yansıtmayan lacivert, siyah, bordo gibi renkleri seçmemek aracın boyasını güneşten korumak için en baştan alınabilecek bir önlemdir. Beyaz ve gri bu konuda en avantajli renklerdir.

Aracımı gölgede koruyamıyorum, üzerine branda örtmeli miyim?

Bir kapalı otopark ya da gün boyu gölge sağlayacak üstü kapalı bir alan yoksa aracınıza branda örterek korumaya çalışmak çok doğru bir tercih sayılmaz. Aman dikkat, aşırı sıcaklarda plastik çözünebilir ve aracınızın boyasına yapışıp iz bırakabilir.

Arabam güneş ışığına maruz kalırsa nasıl boya koruma sağlayabilirim?

Özellikle kaporta ve tavanda oluşacak güneş lekeleri sizi rahatsız ediyorsa; boyanızın pasta-cila ile bakımını sık sık yapmayı ihmal etmeyerek kötü görüntüyü engelleyebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 23:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER