İnatçı Kahve Lekesi Nasıl Çıkar? Halı ve Koltukta Kahve Lekesini Çıkarmanın Kolay Yolu!

Koltuk, giysi veya halılara dökülen kahve, sonrasında uzun uğraşlar gerektiren ve sinir bozan çıkmayan lekeler... Bu inatçı, sinir bozucu, ayrıca üzücü kahve lekeleriyle el birliğiyle savaş açalım. Peki, bu inatçı lekelerle nasıl baş edeceğiz. İşte, kahve lekesini kolayca yok etme önerileri...

İnatçı Kahve Lekesi Nasıl Çıkar? Halı ve Koltukta Kahve Lekesini Çıkarmanın Kolay Yolu!

Günlük yaşantımızda severek tükettiğimiz içecekler arasında yer alan kahve, herhangi bir yere döküldüğü zaman can sıkıcı lekelere neden olabiliyor. Özellikle halı, koltuk veya kıyafete döküldüğü zaman oldukça can sıkıcı olan kahve lekelerini çıkarmak aslında zannedildiği kadar zor değil. Birkaç farklı yöntemle severek tüketilen kahve lekelerinden kurtulabilirsiniz. İşte, kahve lekelerini çıkarmanız için birkaç küçük öneri...

GİYSİLERDEN KAHVE LEKESİ NASIL ÇIKAR?

1-Dökülür dökülmez müdahale etmek hayat kurtarır" derken biraz mübalağa ettik tabii ama inanın, elinizi çabuk tutmanız hayat kurtarmasa da çok giysi kurtarır.

Kahve dökülen giysinizi ters çevirin ve soğuk suyun altında bir süre tutun. Bu sayede kahvenin derinlere nüfuz etmesini önler, yoğunluğunu epey azaltmış olursunuz. Ardından temizlik için kullandığınız sıvı deterjandan yardım alın ve lekeyi bu deterjanla en 5-10 dakika zarifçe ovarak lekenin dağılmasını bekleyin. Kahve lekesi geçecektir.

Eğer kahve lekesinden hala izler kaldıysa sıvı deterjanladığınız giysinizi, el yakmayacak sıcalıkta olan ılık bir suya yatırın ve bu şekilde yaklaşık 20-30 dakika dinlendirin. Kahve lekesinin çıktığını göreceksiniz.

HALIDAN KAHVE LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Ani bir kaza sonucu oluşan halıdaki kahve lekesini çıkarmak için öncelikle, hızlı bir şekilde kağıt havluyla halıdaki fazla kahveyi alın. Böylece halıya dökülen kahve daha derinlere işlemez. Halıdan kahve lekesi çıkarmanın ise birçok yöntemi bulunmaktadır.

Lekeyi çıkartmak için ağartıcı özelliği olmayan çamaşır deterjanı kullanılmalıdır. Halının üzerini biraz ıslatın. Daha sonra çamaşır deterjanını lekenin üzerine dökün. 30 saniye bu şekilde bekletin, ıslak bez ile lekenin olduğunu temizleyin. Ardından su yardımı ile lekeyi tampon yaparak durulayın. Diğer bir yöntem ise, temiz bir kabın içine yarım limon sıkın ve yarım çay bardağı bulaşık deterjanı ekleyin. Bu karşımı sünger yardımıyla lekenin olduğu alana leke çıkana kadar uygulayın. Leke kaybolduktan sonra temiz suyla alanı durulayın.

KOLTUKTAN KAHVE LEKESİ ÇIKARMA

Sirke yüksek miktarda asit içeren bir diğer leke sökücüdür. İçeriğindeki yoğun asit koltuk kumaşının derinlemesine temizlenmesine ve izlerden arınmasına yardımcı olacaktır. Bu tip suda çözünür lekeler için bire bir olan bu yöntem ile izlerden kolayca kurtulabilirsiniz. Beyaz sirkeyi lekenin üzerine uygulayın ve temzi bir bezle silin. Lekeye ne kadar erken müdahale ederseniz bu yöntem o kadar daha fazla işe yarayacaktır. 

SODAYLA KAHVE LEKESİ ÇIKARMA

Temel sorunlardan, evde kolayca yapabileceğiniz temizliklerden bahsettik, sırada farklı alternatiflerden söz etmek var. Olur da evinizde sirke-karbonat yoktur ama soda vardır örneğin, kahve lekesi olan bölgeyi sodanın içinde yaklaşık 5 dakika kadar bekletip ardından durulamayı da deneyebilirsiniz.

Özellikle dökülen kahveye anında müdahale edebilecek fırsatınız varsa bu yöntem oldukça işe yarayacaktır.

KARBONATLA KAHVE LEKESİ ÇIKARMA

Mutfaktaki çok amaçlı malzemeniz karbonat, halıdaki kahve lekesini temizlemek için de kullanılmaktadır. Karbonatın içindeki aşındırıcı ve açıcı madde sayesinde halıda yer edinmiş lekeleri temizleyebilirsiniz. Üstelik bu leke kahve lekesi ise karbonat mutlaka evinizde olmalı. Türk kahve lekesi nasıl çıkar diye lekenin başında çaresizce düşünüyorsanız:

Öncelikle lekeli bölgeyi ılık bir bez ile ıslatın ve daha sonra lekenin büyüklüğüne göre karbonat serpiştirin. Karbonatın bol olmasından kaçınmayın.
Yaklaşık 15 dakika kadar karbonat halıda bekleyerek lekeyi çözecektir.
Daha sonra yine ılık bir bez ile alanı silin ve lekeden kurtulun.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2019, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER